Vzácná onemocnění, která trpí malé děti, umí být hodně krutá. S rozvojem moderní vědy je však možné obrátit list a zahájit léčbu, s níž je spojená velká naděje na úspěch. Vilíkův příběh, jenž v posledních dnech obletěl celou zemi, je skutečně dojemný.
Roční chlapec má před sebou náročnou cestu do Austrálie a genovou terapii. Palce mu v tomto drží pětadvacet tisíc dárců, kteří se v ČR našli za pouhých deset dnů. Rodiče byli příjemně překvapeni, jak celá akce probíhala. Už po týdnu totiž lidé vybrali polovinu potřebných prostředků, tedy deset milionů korun.
Nákladná léčba dostala šanci
Lékařská věda v dnešní době umí hodně, ale znamená to také, že léčba některých onemocnění je skutečně nákladnou položkou. Vilíkova léčba by měla stát přes dvacet milionů korun. Podstatná část této sumy je úhradou za lék, který malý chlapec dostane.
Další díly připadnou na cestu na druhý konec světa, ubytování rodičů a dítěte po dalších několik týdnů, kdy budou lékaři všechny změny podrobně sledovat. Genová terapie si v každém případě klade za cíl zvrátit vývoj onemocnění a jako taková má za sebou řadu úspěchů.
Čím vlastně malý Vilík trpí?
Spastická paraplegie je onemocněním, které je mimořádně vzácné. V současnosti jím trpí několik desítek osob, a to napříč všemi kontinenty. Dítě se neposadí a má i další pohybová omezení. Pokud by se nesáhlo k léčbě, bude progres onemocnění velmi nepříjemný. Právě proto je genová terapie jedinou nadějí, Vilík by jinak nemohl v budoucnu chodit nebo polykat jídlo. Rodiče chlapce sami uvedli, že pokud by vybrali více peněz, budou podporovat další děti s vzácnými chorobami, pro které je jedinou nadějí nákladná léčba, jíž si z pochopitelných důvodů nemohou dovolit financovat.
Našli jste v článku něco hodnotného nebo vás v něčem inspiroval? Potom jej sdílejte i se svými přáteli. Je to nejlepší způsob, jak nás podpořit. Čím více sdílení, tím je to větší motivace pro nás psát dobré zprávy každý den!
Nezapomeňte dát „like“ na naší facebookové skupině, budete tak mít okamžitý přístup k dalším zajímavým příběhům.
Zdroje: